Masz pytania? Zadzwoń!

Smycze dla psów i kotów

Bez względu na to, czy zabieramy psa na długi spacer, czy na załatwienie „naglącej potrzeby”, zapięcie zwierzaka na smyczy to konieczność. Dla kota podpięcie smyczy do szelek to konieczność!

Zapewnia bezpieczeństwo zarówno mijanym przez nas ludziom, jak i samemu psu (lub kotu).

Dzięki niej opiekun ma kontrolę nad zwierzakiem, a ten może cieszyć się swobodą oraz poznawać otoczenie u boku człowieka.

Czytaj więcej

Poza spacerami smycz jest niezbędna podczas podróży z czworonożnym przyjacielem, wizyt u weterynarza lub groomera. Trzeba z niej korzystać w trakcie treningów, uprawiania psich sportów czy prezentowania pupila na wystawach. Musimy mieć ją ze sobą także, gdy pozostawiamy psa w hotelu dla zwierząt. Należy też pamiętać o tym, że zakładanie smyczy to też nakaz, wymagany przepisami.

Jak wybrać smycz dla psa?

Prawidłowe chodzenie na smyczy to jedna z podstawowych umiejętności, których uczy się już szczeniaki. Wraz z obrożą smycz stanowi obowiązkowe wyposażenie każdego psa, dlatego trzeba ją dobrze wybrać.

Współcześnie smycze dla psów cechują się przeróżną kolorystyką oraz wzornictwem, dzięki czemu żaden opiekun nie będzie mieć problemów z dobraniem takiej, która najbardziej odpowiada jego preferencjom. Jednak estetyka nie może być jedynym kryterium. Smycz pełni przede wszystkim funkcję użytkową, co oznacza, że musi być wytrzymała, a przy tym solidnie wykonana. Trwałe powinno być tworzywo, z którego ją wyprodukowano, jak również okucia i karabinek. Warto też przyjrzeć się łączeniom. Przy kiepsko wykonanej smyczy istnieje duże ryzyko, że zerwie się przy mocniejszym szarpnięciu czworonoga albo zrani rękę osoby trzymającej. Poza wykończeniem ważna jest również grubość – dla małego pieska może być stosunkowo cienka, ale kiedy nasz pupil to przedstawiciel dużej rasy, zbyt delikatna smycz nie zda egzaminu.

Kolejny aspekt, na który trzeba położyć nacisk, wybierając smycz dla psa, to jej przydatność. Do czego głównie będziemy jej potrzebować? Jeżeli nasz pupil jest starszy i spokojny, wystarczy mu krótka smycz (do ok. 140 cm), jeśli natomiast rozpiera go energia, zdecydowanie potrzebuje dłuższej, pozwalającej mu poznawać nowe zapachy.

Możemy zdecydować się na model klasyczny, regulowany lub tzw. flexi. Pierwsze smycze dla psów charakteryzują się najprostszą formą – z jednej strony mają rączkę, z drugiej karabińczyk. W sprzedaży znajdziemy wyroby z taśmy polipropylenowej lub parcianej oraz skóry, można też kupić smycz w postaci metalowego łańcuszka czy liny z rdzeniem, gwarantującym wytrzymałość nawet przy silnym naciąganiu. Druga grupa to modele z regulacją, zakończone z obu stron karabińczykami. Dzięki temu, że są dłuższe od klasycznych, cieszą się dużym powodzeniem wśród psich opiekunów. Ostatni rodzaj, flexi, wyróżnia mechanizm wysuwania smyczy na sporą odległość (nawet do kilku metrów). Ten typ często wybierają właściciele niewielkich piesków, które mogą spokojnie eksplorować teren, oddalając się na większy dystans.

Smycz dla kota – bezpieczny spacer tylko z nią

Na szczęście mijają już czasy, w których spacer z kotem na smyczy budził niezdrowe zainteresowanie czy śmiech przechodniów. Nie istnieje żaden powód, dla którego nasz futrzak nie mógłby zażywać ruchu, pomimo faktu, że na co dzień przebywa w domu (tzw. kot niewychodzący). Nie jest jednak rozsądne swobodne wypuszczanie go na dwór, zwłaszcza w mieście. Czyha tu na niego wiele niebezpieczeństw, począwszy od ataku psa, przez możliwość zjedzenia zepsutych resztek znalezionych na ziemi (lub trutki na szczury), a skończywszy na potrąceniu przez auto. Ponadto przestraszony może uciec i gdzieś się schować. W odróżnieniu od psa zazwyczaj nie wróci do właściciela po przywołaniu, więc odnalezienie go wiąże się z długimi poszukiwaniami. Aby uniknąć takich sytuacji, stresogennych zarówno dla pupila, jak i jego opiekuna, najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej smyczy lub każdorazowe zakładanie jej przed wyjściem.

Jeżeli chcemy kupić smycz dla kota, musimy wziąć pod uwagę fakt, że naszemu pupilowi może się to nie spodobać. Nierzadko już przy zakładaniu szelek stawia czynny opór albo po prostu odmówi współpracy i położy się na chodniku w trakcie spaceru. Pamiętajmy, że nie podpinamy smyczy do obroży a tylko do szelek. Szelki muszą posiadać możliwość regulacji, aby łatwo można było je dopasować do kociego korpusu, a dzięki integracji ze smyczą stworzą konstrukcję, z której kot tak szybko się nie wyplącze (szelki zapinamy zawsze mocno – ściśle do ciała kota).

Funkcjonalne i estetyczne smycze dla psów oraz kotów

W dzisiejszych czasach opiekunowie mają duży wybór produktów dla swoich czteronożnych przyjaciół. Dzięki czemu bez wysiłku dopasują optymalną smycz dla psa czy kota, biorąc pod uwagę kryteria takie jak rozmiar, waga pupila, jego charakter i zachowanie w trakcie spaceru, a także własny gust.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl